Aasta Metsamajandaja: istikutootjate vahel käib konkurentsisõda

Metsauuendustoetuste piiramine ainult Eesti taimlas kasvatatud istikutega vähendaks metsaomaniku valikuvabadust ja suurendaks kulusid, leiab Aasta Metsamajandaja Andrus Niit.

“Istikutootjate vahel paistab muuhulgas käivat terav konkurentsivõitlus ja see on ilmselt põhjus, miks Eesti seemnest Saksamaal istikuid kasvatavat ettevõtet Systemseparation on rünnatud,” rõhutas Niit. “Soojemas kliimas kasvatatud avajuursed istikud on Eesti metsaomanikule väga olulised, on hulk asukohti kuhu need sobivad sama hästi nagu kodumaises potis kasvatatud istikud.”

Niidu kinnitusel teenib Eesti metsaomaniku huve kõige paremini eluterve konkurents ning kui tegu on Eesti seemnest kasvatatud metsaistikuga, tähendaks ühtede tootjate toetustega eelistamine kunstlikku konkurentsi piiramist. “Metsaomanike huve väiksem valik kindlasti pärsiks,” rõhutas ta.

Niit on korduvalt ostnud istutamiseks Systemseparationi Saksamaa taimlas kasvatatud istikuid ning tema sõnul pole tal nende kvaliteedile ühtki etteheidet.”

Systemseparation Ltd kasvatab RMK-st ostetud seemneist Lüdemann Planzeni taimlas avajuurseid metsaistikuid, mis sobivad hästi tiheda alustaimestikuga kasvukohtadesse, nagu seda on näiteks Põhja- ja Kesk-Eesti segametsad. Selline kasvatamine annab avajuursete taimede osas nii parema hinna kui kvaliteedi kui Eesti taimlas kasvatamine.

Loe pikemalt: pollumajandus.ee